"Botball has given us experience, appreciations, guidance, leadership, development, and best of all, everlasting friendships that wouldn't have been found anywhere else."

   - Student,
      Benjamin Banneker Academy

Smart Robots. Smarter Students!
Twitter icon
Facebook icon
Flickr icon
YouTube icon

2014 Greater St. Louis Regional Tournament Results

Here are the results for:

Overall Winners

The Overall winners for Botball are determined by Double Elimination rank, Seeding Round scores and Online and Onsite Documentation scores.

1 Daniela Rus Team from Wabash Valley (14-0315)
2 Ada Lovelace Team from Wabash Valley (14-0319)
3 St. Mary's School (14-0106)
4 Revitalization 2000 (14-0120)

Double Elimination

Robots from two different teams compete on the game board simultaneously in an effort to score as many points as possible, but also to keep their opponent from scoring. Double Elimination placement makes up about one-third of the overall Botball score.

1 Daniela Rus Team from Wabash Valley (14-0315)
2 Ada Lovelace Team from Wabash Valley (14-031)
3 Revitalization 2000 (14-0120)
4 St. Mary's School (14-0106)

Seeding

In the Seeding Rounds, team's run their robots unopposed and attempt to score the most points possible. Seeding round scores determine initial placement in the Double Elimination bracket and account for about one-third of each team's overall score.

1 Daniela Rus Team from Wabash Valley (14-0315)
2 St. Mary's School (14-0106)
3 Ada Lovelace Team from Wabash Valley (14-0319)

Alliance Challenge

In the Alliance Challenge, teams and their robots have to work together to score as many points as possible.

(TIE) 1st Place Alliance Match Alton Middle School (14-0068) and
Girl Scouts of Southern Illinois (14-0586)
(TIE) 1st Place Alliance Match Fort Zumwalt South Middle School (14-0104) and
Maplewood Richmond Heights Middle School (14-0115)

Judges' Choice Awards

Throughout the tournament, the judges select teams to be singled out for Judges' Choice awards for excellence in a variety of categories.

Trophies

Overall Judges' Choice Belleville East High School (14-0330)
KISS Award Fort Zumwalt South Middle School (14-0104)
Spirit of Botball Alton Middle School (14-0068)
Outstanding Documentation Maja Mataric Team from Wabash Valley (14-0320)

Certificates

Outstanding Onsite Presentation Bond County Community Team (14-0483)
Outstanding Engineering Daniela Rus Team from Wabash Valley (14-0315)
Outstanding Overall Design St. Mary's School (14-0106)
Outstanding Sub-System Edwardsville High School (14-0159)
Outstanding Use of Sensors Fairfield High School (14-0624)
Outstanding Strategic Adaptation Girl Scouts of Southern Illinois (14-0586)
Spirit of Botball Ada Lovelace Team from Wabash Valley (14-0319),
Daniela Rus Team from Wabash Valley (14-0315) and
Maja Mataric Team from Wabash Valley (14-0320)
Perseverance in Adversity Carollton Community School District (14-0484)
Team Spirit Girl Scouts of Southern Illinois (14-0586)
Team Spirit Belleville East High School (14-0330)

Complete Results